166 70 368 | 796 70 368 | 3009 33 22 | 3008 33 22 | 3007 33 22

166 70 368 | 796 70 368 | 3009 33 22 | 3008 33 22 | 3007 33 22

یک لوگو خوب چه ویژگی‌هایی دارد

لوگو یک ابزار قدرتمند برای کسب و کار است. به عنوان مثال، اگر درباره مشخصات لوگوی یک برند معروف صحبت کنیم، شما به راحتی می‌توانید نام برند و زمینه فعالیت آن شرکت را به یاد بیاورید. جذب مشتریان برای به یاد آوردن برند شما، با طراحی لوگوی موثر شروع می‌شود.

یک لوگوی خوب، نمایان‌گر کیفیت خوب محصولات و خدمات است. یک لوگوی بزرگ معمولا به نوعی زیبا خواهد بود. با این حال لوگو باید به گونه‌ای باشد که بتوان از آن در هر جایی استفاده کرد و بدون تغییر قابل ملاحظه‌ای، آن را بر روی هدایای تبلیغاتی مختلف چاپ کرد. در این جا چند دستورالعمل وجود دارد که شاید به شما در طراحی لوگوی کسب و کارتان کمک کند.

عواملی مانند یگانگی، سازگاری، نسبت ابعاد، مقیاس پذیری و توانایی شناسایی لوگو در صورت چاپ سیاه و سفید، همه چیزهایی هستند که هنگام طراحی یک لوگو برای شرکت شما باید در نظر گرفته شوند.

چه عواملی را در طراحی لوگو در نظر بگیریم

هدف یک لوگو

لوگوی شما اغلب اولین تاثیری است که مردم از شرکت شما خواهند دید. چه روی محصولات کسب و کار شما باشد یا بر روی یک کارت کاری یا در وب سایت‌تان، این کارت فراخوانی است که نشان می‌دهد شما چه کسی هستید. به احتمال زیاد آن چیزی است که یک مشتری بعد از رفتن از شرکت شما به یاد می‌آورد.

یک لوگو می‌تواند روی کارت‌های کسب و کار، بروشورها، خبرنامه‌ها، تی‌شرت‌ها یا خودکارهای سفارشی چاپ شود و در هر صورت پیام شما را به مشتریان برساند.

یک لوگوی خوب نوعی معرفی را در یک طراحی چاپی هدایت می‌کند و به طور موثر پیام یا تصویر مورد نظر شما را نشان می‌دهد. این امر به ترکیب تصاویر، رنگ، متن، سبک و تناسب هندسی نیاز دارد. لوگو که نماینده یک شرکت، سازمان، رویداد یا کمپین تبلیغاتی است، به بهترین شکل پیام مورد نظر را تحویل خواهد داد.

اصالت یک لوگو

منحصر به فرد بودن به این معنا نیست که لوگوی شما باید بگوید شرکت شما چه کار می‌کند و چه پیشنهاد می‌دهد. لوگوی استارباکس یک دانه قهوه نیست و اگر شما ندانید که اپل یک شرکت کامپیوتری و فن‌آوری است، ممکن است فکر کنید که آنها در مالکیت چند باغ سیب بوده‌اند. با این حال، لوگوی این دو شرکت به سرعت حتی بدون هیچ کلمه‌ای قابل تشخیص هستند.

لوگو یکی از موثرترین ابزارهای بازاریابی در دنیای تبلیغات است، اما با دنبال کردن برخی از قوانین اساسی می‌توانید از آن به بهترین شکل استفاده کنید. هیچ وقت از یک شرکت معروف کپی نکنید و از ایجاد طرحی مشابه، با یک رنگ دیگر به امید جلب توجه بیشتر خودداری کنید. نسخه‌برداری از لوگوی شرکت دیگر، تاثیری منفی بر کسب و کار شما خواهد داشت.

قربانی شدن با لوگو

قوی نباید به معنای پیچیده باشد. ساده بودن بهترین طراحی لوگو است که آنها را بسیار قابل تشخیص می‌سازد. با این وجود، یک طرح ساده همیشه ساده‌ترین راه برای رسیدن به هدف نیست.

چقدر آسان است

وجود کلمات در یک لوگو لازم نیستند، اما ممکن است در ارتباط با تصویر مورد نیاز باشند. مهم است به خاطر داشته باشید که یک لوگو باید بتواند در ذهن بماند و توضیح دادن آن به کسی که قبلا هرگز نام تجاری شما را نشنیده، آسان باشد.

لوگو همچنین باید به اندازه کافی متمایز باشد که بلافاصله قابل تشخیص شود. این ممکن است دشوار به نظر برسد؛ ساده و متمایز همیشه به آسانی کنار هم نمی‌آیند. با این حال، اگر به یاد داشته باشید اول از همه آن را ساده نگه دارید، استرس بسیاری از طراحی شلوغ را از بین خواهید برد.

علاوه بر این، داشتن یک طرح ساده به این معنی است که تغییر اندازه یا رنگ، که در هنگام چاپ لوگو شما بر روی محصولات تبلیغاتی اتفاق خواهد افتاد، مشکلی پیش نمی‌آورد. از آنجا که اغلب در زمان چاپ هر رنگ اضافی پول بیشتری برای شما هزینه خواهد داشت، اگر بتوانید به طور موثر لوگو را در یک یا دو رنگ چاپ کنید، یک مزیت بزرگ خواهد بود.

اندازه و شکل لوگو

در زمان چاپ یک لوگو، اندازه آن مورد توجه خواهد بود. نسبت عرض به ارتفاع برای تکثیر مورد نیاز خواهد بود و این چیزی است که به راحتی در هنگام طراحی یک لوگو نادیده گرفته می‌شود.

انواع  مستطیل شکل با نسبت ابعاد افقی برای بنرهای وب عالی بوده، در حالی که لوگوهای دایره‌ای به صورت بصری قوی هستند. اینها تنها چند فاکتور هستند که در هنگام طراحی لوگو، مد نظر قرار می‌گیرند.

اگر شما یک فرد هنری نیستید، استخدام یک هنرمند و یا طراح گرافیک را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند چشم‌انداز خود را به دست آورید. هنرمندان گرافیک از منابع زیادی برای ساده کردن هنر، افزایش تصاویر و طرح‌های قابل تغییر اندازه استفاده می‌کنند.

در گذشته این فرآیند یک‌بار دستی طراحی شده و بعد از آن بر روی کاغذ تکثیر میشد. اما امروزه، لوگوها توسط نرم‌افزارهای کامپیوتری تولید می‌شوند که به شکل الکترونیکی به اشکال، آثار هنری و رنگ‌ها دسترسی دارند.

مهم است که نسخه نهایی چاپ شده، یک تصویر لوگوی با کیفیت برابر، بدون توجه به اندازه آن باشد. این باعث می‌شود که قابلیت تکثیر لوگو در حین حفظ تمامیت آن، تکرار شود.

تکامل یک لوگو

همچنین مهم است بدانید زمانی که شما یک لوگو برای کسب و کار خود انتخاب کردید و از آن استفاده می‌کنید، به عقب رفتن و بازدید مجدد آن از زاویه‌ای به زاویه دیگر ضرری ندارد. حتی شرکت‌های فن‌آوری قدرتمند نیز از این تغییر مصون نیستند.

در اواسط ۲۰۱۵ گوگل از یک لوگوی جدید رونمایی کرد. این اولین طراحی مجدد بود که این شرکت در ۱۶ سال تجربه کرده بود. این لوگو همچنین زمانی که شما به دنبال چیزی در اینترنت می‌گردید، قابل توجه بوده و به کار شما خواهد آمد.

با این حال، این لوگو از برند گوگل فاصله ندارد. اگر در هر جایی علامت G را ببینید شما می‌دانید که مربوط به شرکت گوگل است. و این دلیلی است که لوگو باید منحصر به فرد بوده و با برند شما سازگار باشد تا بتواند برای شما کارساز باشد.

مهم‌تر از همه، ایجاد یک لوگوی بزرگ تنها باعث پیشرفت و رشد کسب و کار شما نمی‌شود. طراحی ساده، شیک و قوی، همه عوامل کلیدی در فرآیند طراحی هستند. فقط به خاطر داشته باشید که از تجربه دیگران استفاده کنید.

از این که با چندین طرح مختلف روبرو شوید و از انتخاب یکی از آنها که با شما و تیم‌تان به بهترین شکل همخوانی دارد، نترسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *